B72214S2461K101
Mfr.Part #:
B72214S2461K101
Datasheet:
Description:
Varistors Metal Through Hole 200 pF 150 J Voltage Rating (AC):460 V Voltage Rating (DC):615 V
ParameterValue
Capacitance200 pF
Voltage Rating (DC)615 V
Tolerance10 %
Width15.5 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Voltage Rating (AC)460 V
Composition(Kit Type)Metal Oxide
Height19 mm
Depth7.8 mm
Radiation HardeningNo
Lead Pitch7.5 mm
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
Lead/Base StyleRadial
Current Rating50 A
Max Voltage Rating (DC)615 V
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Clamping Voltage1.24 kV
Varistor Voltage750 V
Max Voltage Rating (AC)460 V
Max Surge Current5 kA
Energy150 J
ESD ProtectionNo
Clamping Current50 A
Voltage Tolerance10 %